Curaçaose taalmethode PELIKINO genomineerd voor Europese talenlabel
Geschreven door Administrator maandag 24 oktober 2011 11:22

PELIKINO, een taalmethode om kinderen spelenderwijs kennis te laten maken met meerdere talen, is genomineerd voor het Europese talenlabel. Doel van de taalmethode is om de receptieve beheersing van de basiswoordenschat van 2.000 woorden te bewerkstelligen, die de basis moet vormen voor verdere ontwikkeling in deze talen. De Europese talenlabel is een Europese prijs voor innovatieve talenprojecten. De prijs wordt sinds 1998 georganiseerd in Nederland door het Europees Platform, dat in opdracht van het ministerie van OC&W het internationaliseren in het onderwijs promoot.
Pelikino is een multilinguaal familiariseringsprogramma bestemd voor kinderen van 4 – 8 jaar. Familiariseren heeft tot doel kinderen te laten wennen aan een vreemde taal. Daarbij wordt veel waarde toegekend aan de zogenaamde “stille periode”. Het gaat om het luisteren naar en begrijpen van de vreemde taal.
De initiatiefnemers Joes en Marjanne Wanders begonnen in 2008 met de ontwikkeling van “Pelikino” een methode om kinderen kennis te laten maken met meerdere vreemde talen. Deze methode is gericht op de cultuur van de Nederlandse Antillen en kinderen die van huis uit Papiamento spreken. Het lesmateriaal ziet er aantrekkelijk en vrolijk uit. De manier waarop Joes de dieren neerzet, spreekt kleine kinderen aan.
De talrijke illustraties zorgen voor kleur in de klassen waar Pelikino reeds zijn intrede heeft gedaan. De didaktiek steunt op Total Physical Response: taal leren door handelen. Marjanne ontwikkelde hiervoor een instrument dat door leerkrachten (en ouders) gemakkelijk gehanteerd kan worden en door kinderen als zeer plezierig wordt ervaren. Leerkrachten die in 2009 met Pelikino zijn begonnen zijn enthousisast en willen graag met Pelikino verder in zee gaan.
Doel van het project is receptieve beheersing van een basiswoordenschat van 2000 woorden, welke een basis legt voor verder ontwikkeling in deze talen.
Het programma is in eerste instantie gericht op Nederlands, Engels en Spaans maar is dank zij de ruim 1000 grappige en kleurrijke illustraties voor vrijwel alle talen bruikbaar. Doel van het programma is receptieve beheersing van een basiswoordenschat waarna de leerlingen met vrijwel elke vreemde of tweede taalmethode probleemloos verder kunnen.
Ook de Peli-postbode van Pelican-air speelt een belangrijke rol, want hij vliegt de
peli-post heen en weer tussen de verschillende landen.
Meer info: www.pelikino.com.
